Nasza historia

Wszystko zaczeło się w 1982 roku od wydziału Nawigacji Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Młodzieńcza pasja, która przywiodła założyciela firmy do Gdyni szybko została poddana próbie i pragmatczynej weryfikacji "co warto, a czego nie warto". Po odbyciu dwóch rejsów żaglowcem SV Dar Młodzieży (SQLZ) oczywistym się stało, że jednak radio ma lepsze życie niż nawigator. W tamtych czasach stopień radio oficera można było uzyskać kończąc wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej, a następnie półroczny kurs zawodowy...

Początek studiów załozyciela TORN™ na wydziale elektroniki Politechniki Warszawskiej zbiegł się z rewolucją na rynku komputerów. W Polsce zaczeły się pojawiać komputery osobiste różnych marek od Sinclair, Commodore, Atarii, IBM PC, Apple po SUN czy Silicon Graphics. Zastosowane w nich systemy operacyjne różniły się między sobą, ale jeden wyróżniał się spośród nich, a był nim UNIX®. Podjęta w 1984 decyzja o wyborze rodziny systemów AT&T SVR3 i 4 oraz skoncentrowaniu się na ich filozofii okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzisiaj każdy z systemów LINUX, iOS czy Android zawiera w sobie idee UNIX® AT&T.

Po ukończeniu studiów, 8 latach pracy jako asystent na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej przeplatanej epizodami pracy w Price Waterhouse BiT oraz MOD-TAP MOLEX, w roku 1997 powstaje TORN™.

Jednym z pierwszych ważnych dla TORN™ projektów było opracowanie oraz opublikowanie w magazynie MRK (Magazyn Rynku Komputerowego) polskiej wersji wraz z autorskimi komentarzami normy BS7799. Publikacja obejmująca numery miesięcznika MRK począwszy od marcowego z 1998 roku - stała się podstawą do opracowania przez PKN odnośnych norm krajowych.

Internet powoli przyśpiesza - posiadana przez TORN™ wiedza z zakresu systemów UNIX® okazała sie kluczowa, bo wraz z boomem internetu zaczeły powstawać serwerownie, pierwsze chmury, pierwsze usługi sieciowe - wszystkie rozwiązania bazowały na systemach UNIX®, na różnych wersjach i mutacjach, ale wiedzę praktyczną z ich konfiguracji, rozbudowy oraz administrowania posiadały jedynie pojedyńcze osoby w Polsce.

Nadchodzi prywatyzacja Telekomunikacji Polskiej i powstanie TP Internet™. Przy okazji powstania TP Internet™ TORN™ opracowywuje koncepcję budowy platformy all-in-one i wykonuje pierwszą wersję PALIO (Portal All In One) bazującą na technologii ORACLE™ mod_plsql - jest przełom wieku.

TORN™ doradzając TP Internet oraz prowadząc prace R&D na rzecz budowanych serwerowni obserwuje prace związane z budową pierwszych usług Neostraday. 15 stycznia 2001 zostaje uruchomiona pilotażowa usługa Neostrady wyłącznie dla abonentów TP w Warszawie obsługiwanych przez centralę przy ul. Pięknej. Rok później 1 lipca 2002 następuje uruchomienie usługi Neostrada Plus, dla której to usługi TORN™ uruchamia serwer autoryzacji klientów i selekcji usług (RADIUS AAA + SSG).

W między czasie, ze względu na napięty harmonogram oraz niekończące sie negocjacje i kłótnie z wielkimi dostawcami z rynku usług telekomunikacyjnych, francuski zarząd zmuszony jest do zlecenia budowy systemu sprzedaży Neostrady firmie TORN™. System ten otrzymuje nazwę PROVISIO™. To PROVISIO™ przez najbliższe 10 lat będzie systemem sprzedającym Neostradę w całej Polsce - w maju 2003 roku rusza pierwsza sprzedaż Neostrady TP zarządzana przez system PROVISIO™ - liczba użytkowników w połowie roku 2003 wynosiła około 50 tys. Cały proces sprzedaży oraz instalacji został zrealizowany w technologii PALIO, zaraz potem wraz z rozwojem technologii JAVA™ zostaje stworzone jPALIO™ (JAVA Portal All In One) i powstaje moduł REKLAMACJI w systemie PROVISIO™. Od tego momentu kolejne funkcjonalności powstają już w technologii jPALIO™.

Przez system PROVISIO™ przetoczyło się setki milionów komunikatów, codziennie pracowało na nim 20 tysięcy operatorów, prowadząc sprzedaż w 5 tysiącach punktów na terenie całego kraju. W efekcie gruntownego przetestowania technologii jPALIO™ w projekcie PROVISIO™ Neostrada TP, w kolejnych latach tworzone są systemy dla:

  • PAP - jCMS™ dla serwisów Polskiej Agencji Prasowej
  • Urząd Lotnictwa Cywiwlnego - System egzaminacyjny dla pilotów wyróżniony nagrodą IATA
  • ABW - System OSKAR™ dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  • GPW - System GPWInfostrefa™ dla Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wymiany informacji o uczestnikach rynku
  • RCL - System kontroli procesu w Rządowym Centrum Legislacji
  • CANAL+ - System zarządzania terminalami abonentów
  • LOT LGS - Systemy obłsugi naziemnej i bagazy ZION™ oraz BAREC™ (około 80% obsługi naziemnej ruchu lotniczego w Polsce)
  • PKP - jERP™ System finsnasowo-księgowy integrujący podmioty z grupy PKP Przewozy Regionalne - jeden system dla ponad 20 podmiotów
  • PZŁ - jERP™ System finansowo-księgowo-kadrowy dla 49 Zarządów Okręgowych - jeden system dla jednego NIP ale 49 planów kont.
  • PZŁ - jEKEP™ system gospodarki łowieckiej koła oraz System ŁwP (ponad 15 tysięcy unikalnych użytkowników codziennie)
  • Toatalizator Sportowy - system KONIK™ obsługi zakładów wzajemnych na wyścigach konnych
  • Publiczne Zakłady Lecznictwa Otwartego ZOZ Żoliborz, Wola, Ochota oraz Mokotów - system e-Kolejkowania (800 tysięcy pacjentów - mieszakńców Warszawy, ponad 12 mln wizyt)

mamy dzisiaj 2024 rok, nasza historia, historia polskiej technologii jPALIO™ jest dalej pisana...

 

jPALIO Introductory Presentation (wersja angielska) (7.6 MB application/pdf)
Managing System z SOA environments - Software Strategies (wersja angielska) (1.7 MB application/pdf)
jPALIO - Prezentacja platformy (0.3 MB application/pdf)